NEVŞEHİR ECZACI ODASI

NEVŞEHİR ECZACI ODASI

BAŞKANDAN 14 MAYIS MESAJI

ECZANELER DEĞİŞİYOR, TOPLUM SAĞLIĞI GELİŞİYOR

Değerli Basın Mensupları;

Ülkemizde ilk eczacılık sınıfının açıldığı 14 Mayıs 1839 yılından bugüne kadar eczacılık mesleği son derece değişti, değişmeye devam ediyor. Bizler de bu değişimi hızlandırmak için meslek örgütü olarak görevimizin başındayız. Eczanelerin hasta sağlığına verdiği hizmetin niteliğini ve yelpazesini artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece talep eden değil, hizmet üreten, katma değer yaratan bir mesleğin mensupları olmak; hastalarımıza verdiğimiz hizmetin kalitesini artırmak için uğraşıyoruz.

Bu doğrultuda, geçtiğimiz iki yıl boyunca eczacıların mesleki gelişimini süreklileştirecek bir projeye imza attık. Akılcı Eczane projesi ile, önce

- Türkiye’deki eczacılar için ulusal bir yetkinlik çerçevesinin hazırlanması ve serbest eczacılık uygulamalarına dahil edilmesi yönünde çalışmalar yürüttük. Bu çalışmaları Dünya Eczacılık Federasyonunun kriterlerini gözeterek gerçekleştirdik. “Dünya Çapında Eczacı” tanımından hareket ederek, en gelişmiş sağlık hizmeti veren ülkelerde eczacılar hangi kriterlere uygun hareket ediyorsa bizim meslektaşlarımızın da o kriterleri esas alması ile ilgili bir çerçeve oluşturduk.

- Bu kriterlerin tamamına ulaşmak için “sürekli mesleki gelişim” yaklaşımını hayata geçirdik. Eczacıların kendilerini değerlendirebilecekleri, “kanıta dayalı” öğrenebilecekleri, bilgilerini sürekli yenileyecekleri bir sistem kurduk.

- Astım / KOAH alanında bir pilot proje gerçekleştirdik. Projeye dahil olan eczacılarımızla oluşturduğumuz bu yeni hizmet modeli çerçevesinde bir hizmet sunduk ve Astım / KOAH hastalarımızdaki iyileşme düzeylerini değerlendirdik. Astım ilaçlarının kullanımında kötü inhalasyon tekniği hem ilaçların emilimini azaltmakta hem de inhaler kullanan pek çok hastanın ilacından hiçbir fayda sağlamamasına neden olmaktadır. Dolayısı ile hastalara inhaler kullanımı başta olmak üzere ilaca ve hastalığına dair konularda eczacılarımızın sağladığı danışmanlık hizmeti ile hastalarımızın yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme yarattık. Buna ilişkin değerlendirmeleri çok ana hatları ile sizlere şu şekilde açıklayabilirim.

o Astım tedavi süreçlerinin değerlendirilmesinde yani tedavi ile hastalara astımının kontrol altında olup olmadığının belirlenmesi sürecinde kullanılan Astım Kontrol testlerinde 80 hastamızda ortalama %76 civarında bir iyileşme sağladık.

o Diğer bir değerlendirme, solunum hızını ölçmek için geliştirilmiş olan hastalığın gidişini, ilaç tedavisinin etkinliğini ve astma ataklarının ağırlık derecesini anlamamıza yardımcı olan bir cihaz olan PEF Metre cihazları ile yaptığımız değerlendirme. Bu değerlendirmelerde 80 hastamızdaki iyileşme %40 civarında olmuştur.

o İlaç kullanımını değerlendirdiğimizde ise salbutamol kullanımında yüzde 30 civarında azalma olduğunu gördük.

Bu sonuçlar, eczacının sağlık sistemine katkısını net bir şekilde gösterdi. Projemiz Diyabet eğitimi ve arkasından obezite, hipertansiyon, sigara bırakma gibi alanlarda devam edecek. Bu yıl, eczanelerdeki bu değişime dikkat çekmek için 14 Mayıs temamızı “Eczaneler Değişiyor, Sağlık Sistemi Gelişiyor” olarak belirledik.

Son olarak Bakanlıkla Merkez Heyetimizin yakın zamanda yaptığı toplantıda Türkiye’de eczacılık sisteminin çehresini büyük bir hızla değiştirecek yeni bir uygulamaya birlikte başlamaya karar verdik. Projemizin devamı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle genişletilmesi sonucunda tüm eczacılarımızı yaşam tarzı değişiklikleri ve diğer konularda eğiteceğiz. Bu eczacılarımıza “Sağlık Danışmanı Eczacı” unvanı Sağlık Bakanlığı tarafından verilecek. Dileyen meslektaşlarımız daha ileri düzey eğitimler de alabilecek ve diyabet danışmanı eczacı, astım danışmanı eczacı gibi sıfatlarla hastaların iki hekim ziyareti arasında ilaçlarını kullanımı, ilaç –ilaç ve gıda etkileşimlerini, ilaç uyumunu kontrol edecek ve kayıt altına alacaklar. Eczacılar sağlık sistemine, hasta sağlığına katkılarını artırarak sürdürecekler. Bu konuda da siz değerli basın mensuplarının her zaman olduğu gibi bizlere, dolayısıyla sağlığa katkı vereceğine de inanıyoruz.

Değerli Basın Mensupları,

Sizlerin aracılığıyla tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü tekrar kutluyor, hastalarımıza bize güvendikleri için teşekkür ediyoruz.

ECZ. TANSU DÖRTKOL

52. BÖLGE NEVŞEHİR ECZACI ODASI

BAŞKANI